آموزش برنامه نویسی PHP به زبان فارسی
خانه / آموزش های ویدئویی / پی اچ پی / آموزش ویدئویی برنامه نویسی PHP

آموزش ویدئویی برنامه نویسی PHP

آموزش ویدئویی برنامه نویسی PHP
آموزش ویدئویی برنامه نویسی PHP

مروری بر تاریخچه زبان برنامه نویسی PHP

PHP یک زبان برنامه‌نویسی است که برای طراحی صفحات وب توسعه یافته‌ است، که می‌توان از آن به عنوان یک زبان عمومی نیز استفاده‌ کرد. تا ژانویهٔ سال ۲۰۱۳ میلادی PHP بر روی ۲۴۴ میلیون وب‌گاه و ۲٫۱ میلیون وب سرور نصب شده‌ است. این زبان برنامه نویسی در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط راسموس لِردورف ( Rasmus Lerdorf ) ساخته‌شد و در حال حاضر توسعهٔ آن بر عهدهٔ گروه PHP می‌باشد. در ابتدا PHP از عبارت صفحهٔ خانگی شخصی ( Personal Home Page ) گرفته شده‌ بود. اما اکنون این کلمه مخففِ جمله PHP: Hypertext Preprocessor به معنی PHP: پیش‌پردازندهٔ ابرمتن می‌باشد.

کدهای برنامه نویسی PHP توسط یک وب سرور که نرم‌افزار PHP بر روی آن نصب باشد، تفسیر می‌شوند. دستورهای این زبان می‌توانند به صورت مستقیم در درون کدهای HTML قرار بگیرند. زبان PHP از نسخهٔ ۴٫۳ به بعد قابلیت پشتیبانی از واسط خط فرمان را نیز به امکانات خود اضافه کرد. این قابلیت می‌تواند برای ایجاد نرم‌افزارهای غیر وبی یا نرم‌افزارهایی با واسط گرافیکی کاربر مورد استفاده قرار بگیرد.

برنامه نویسی PHP یک نرم‌افزار آزاد و متن باز است که تحت مجوز PHP انتشار یافته‌ است. این مجوز به دلیل قرار دادن محدودیت بر روی استفاده از عنوان PHP، با مجوز همگانی گنو (GPL) سازگار نیست. PHP را می‌توان بر روی اکثر وب سرورهای دنیا نصب کرد. همچنین قابلیت نصب آن به صورت یک شل جداگانه بر روی تقریباً تمامی سیستم‌های عامل و پلت‌فرم‌ها (یا سکوها) وجود دارد. و تمامی این استفاده‌ها بصورت رایگان است.

مروری بر تاریخچه زبان HTML

زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی HTML یا HyperText Markup Language در کنار CSS هستهٔ فناوری ساخت صفحات وب هستند. HTML زبان توصیف ساختار صفحات وب است. زبانی‌است برای نشانه‌گذاری ابرمتن(فرامتن) که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار می‌برند. دستورالعمل‌های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، با آن‌ها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود.

هر یک از برچسب‌های HTML، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در HTML تعریف شده‌اند.

یک سند HTML، یک پروندهٔ مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند .htm یا .html نام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌های HTML تشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسب‌های HTML هستند، تک‌تک آن‌ها را از داخل سند HTML خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند.

HTML زبان برنامه نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساخت‌مند کردن اطلاعات و جدایش اجزای منطقی یک نوشتار — نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ها، بندها و جداول — به کار می‌رود. از سوی دیگر، HTML را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌های دیگری همچون CSS است.

گفتنی است HTML شکلی از زبان دیگری بنام SJML است و World Wide Web Consortium آن را به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده‌است.

مروری بر تاریخچه CSS

شیوه‌نامهٔ آبشاری یا روی‌انداز آبشاری سَبْک یا سی‌اس‌اس ( CSS: Cascading Style Sheets ) در کنار HTML هستهٔ فناوری ساخت صفحات وب هستند. CSS روشی ساده برای نمایش چیدمان و جلوه‌های تصویری (مانند نوع قلم، رنگ و اندازه‌ها) بر صفحات وب است. شیوه‌نامهٔ آبشاری از جنس زبان‌های نشانه‌گذاری، با ساختار متن سادهٔ رایانه هستند و درون هرکدام، دستورهایی آبشار مانند و پی‌درپی، برای چگونگی نمایش هر صفحه وب افزوده می‌شود. به گفته‌ای ساده تر، این دستورها روش نشان داده شدن قلم‌ها و اندازه‌شان، رنگ‌ها و پس زمینه‌ها، روش چیدمان موزاییک‌های دربرگیرنده داده‌ها (دیواره‌ها)، و بسیاری دیگر از عنصرهای ساختار هر صفحه وب را، درون خود جای می‌دهند.

بیشترین استفاده‌ای که از این زبان در حال حاضر می‌شود مشخص کردن سبک صفحهٔ وب HTML و XHTML است ولی آن را می‌توان بر هر نوع مستند XML از جمله SVG و XUL اعمال کرد. نگهداری و تغییر مشخصات سی‌اس‌اس به عهدهٔ کنسرسیوم وب جهانگستر است.

مجموعه آموزش زبان برنامه نویسی php در قالب ۱۷ قسمت بصورت رایگان

کلمه عبور : www.wpamoozesh.ir

دانلود پارت ۱ دانلود پارت ۲ دانلود پارت ۳  دانلود پارت ۴  دانلود پارت ۵  دانلود پارت ۶  دانلود پارت ۷  دانلود پارت ۸  دانلود پارت ۹  دانلود پارت ۱۰  دانلود پارت ۱۱  دانلود پارت ۱۲  دانلود پارت ۱۳  دانلود پارت ۱۴  دانلود پارت ۱۵  دانلود پارت ۱۶  دانلود پارت ۱۷

 

کاربران عزیز میتوانند پس از دیدن مجموعه هر چقدر که مایل بودن به سایت کمک کنند. برای پرداخت اینجا کلیک کنید

 

 

لطفا جهت حمایت از ما مطلب را گسترش دهید

درباره مدیر سایت

صاحب امتیاز سایت آموزش وردپرس هستم در زمینه برنامه نویسی وب فعالیت میکنم و در حال حاضر مشغول نویسندگی در حوزه آموزش وردپرس, طراحی قالب, طراحی و ترجمه افزونه وردپرس هستم ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *